Opština Čajetina je osnovna teritorijalna jedinica u kojoj građani ostvaruju pravo na lokalnu samoupravu u skladu sa Ustavom, zakonom i Statutom opštine Čajetina. Opština Čajetina se nalazi u jugozapadnom delu Republike Srbije, sa severa okružena opštinom Užice, sa istoka opštinom Arilje, sa jugoistoka opštinom Nova Varoš, sa juga opštinom Priboj, a sa zapada Republikom BiH.
Administrativno pripada Zlatiborskom okrugu i zauzima površinu od 647 km. Prostor opštine Čajetina geografski podrazumeva talasastu visoravan između reka Sušice i Uvca i planina Tare i Murtenice, sa planinskim masivom Zlatibora kao središnim i glavnim delom.
Teritoriju opštine Čajetina čine područja naseljenih mesta, odnosno područja katastarskih opština koje ulaze u njen sastav, i to:
Naseljeno mesto / Katastarska opština
1. Alin Potok / Alin Potok
2. Branešci / Branešci
3. Gostilje / Gostilje
4. Rakovica / Gostilje
5. Dobroselica / Dobroselica
6. Jablanica / Jablanica
7. Kriva Reka / Kriva Reka
8. Mešnik / Mešnik
9. Ljubiš / Ljubiš
10. Mačkat / Mačkat
11. Dautovac / Mačkat
12. Mušvete / Čajetina
13. Rožanstvo / Rožanstvo
14. Semegnjevo / Semegnjevo
15. Sirogojno / Sirogojno
16. Čičkova / Čičkova
17. Drenova / Drenova
18. Željine / Željine
19. Trnava / Trnava
20. Stublo / Stublo
21. Tripkova / Tripkova
22. Golovo / Čajetina
23. Zlatibor / Čajetina
24. Rudine / Čajetina
25. Čajetina / Čajetina
26. Šljivovica / Šljivovica
27. Sainovina / Šljivovica
Na teritoriji opštine Čajetina u službenoj upotrebi je srpski jezik i ćirilično pismo.
Opština Čajetina ima, kao svoje simbole, grb i zastavu. Simboli opštine izražavaju njene istorijske, kulturne, privredne i geografske posebnosti.
Grb koji je u upotrebi predstavlja plavetnilo neba, zlatno sunce Zlatibora. Heraldički motiv borovog krsta ukazje na ime planine, dok beli narcis podseća na obnovu prirode posle zimskog počinka. Srebrni orao je aluzija na heraldičku pticu Stare Raške i na činjenicu da je ova teritorija nekada bila u sastavu srpskih srednjovekovnih dinastija Vojinovića. Zelene planinske padine asociraju na morfologiju Zlatibora, a beli narcis je karakterističan cvet ovoga ambijenta. Srebrna bedemska kruna, bez merlona, odgovara veličini administrativne jedinice od oko 25.000 žitelja. Srebrni orao u istorijskoj tradiciji predstavljen, kao dvoglavi orao, heraldički je simbol Srbije i srpske države. Što se tiče boja, plava je predstavljena kao boja vedrog planinskog neba, dok zlatna predstavlja nekorumpiranost i nepropadanje.
Zastava opštine Čajetina je pravougaonog oblika sa odnosom stranica 1:2 po vertikali i horizontali. Boja zastave u osnovi je bela. U sredini zastave je grb opštine, izgleda i boje opisane u prethodnom stavu. Zastava je uokvirena zlatno žutom bojom.
Više o opštini Čajetina pročitajte OVDE