Zlatni bor kalemljenje: Simbol Zlatibora ponovo raste
Proces kalemljenja, planiran za proleće, uključuje pažljivo uzimanje plemki – grančica zlatnog bora – i njihovo spajanje s podlogama belog bora, koje su sada posađene. Svaka plemka je dragocena jer populacija zlatnog bora danas broji samo četiri preživele jedinke. Ovaj pažljivo osmišljen proces ima za cilj očuvanje biodiverziteta i vraćanje zlatnog sjaja Zlatiboru.
Akcija je realizovana tokom dva dana, 23. i 24. novembra. Volonteri su bili članovi Delegacije Evropske unije u Srbiji, inženjeri šumarstva iz organizacije Discover Serbia, zaposleni iz javnog preduzeća Srbijašume, Šumske uprave Zlatibor, kao i profesori sa Šumarskog fakulteta u Beogradu.
„Cilj nam je da sačuvamo prirodna bogatstva ovog regiona i ujedno zaštitimo njegovu biološku raznovrsnost, da uključimo meštane u oživljavanje zlatnog bora, da ih učinimo ponosnim na njihov zlatni bor, a ljubiteljima prirode i turistiima damo još jedan razlog zašto da posete Zlatibor“, kaže Sena Marić iz Delegacije u Srbiji.
Zlatni bor je retka promena na belom boru koju je prvi put zabeležio šumarski inženjer Salih Omanović 1927. godine, a prvo kalemljenje otpočeo je dr Mihailo Tošić 1994. godine. Danas se populacija zlatnog bora svela na svega četiri preživelih jedinki.