Aforizam je ono što bi svako rekao, da se setio
„U današnje vreme se stiče utisak da je legendarni erski duh od svih čarobnih lampi ovoga sveta odabrao da živi i baškari se baš u malom ali snažnom erskom aforizmu“, kaže, naš sagovornik, satiričar Slobodan Simić koji je najlepše bisere lokalnog humora sakupio u knjigu Odjeci u praznini. U ovoj antologiji je zastupljeno 18 autora i oko 1000 njihovih mudrih i duhovitih misli. Promocija knjige održana je u Hotelu Dunav na Zlatiboru, gde su Simić i njegovi saborci, Rade Jovanović i Neško M. Ilić, na najbolji način, publici predstavili vrcavi, iskričavi erski duh sažet u aforizme.
Postoji mišljenje da su Ercovi duhovitiji od ostatka sveta. Da li je to mit ili istina?
- Pa ja želim da verujem da su Ere duhovitije od ostatka sveta. Išao sam i korak dalje u tom mišljenju, pa sam se odlučio da to i dokažem, sakupljajući najlucidnije i najduhovitije aforizme autora užičkog kraja. I sada mogu prilično uvereno da kažem da su, bar što se tiče aforizama, Ere duhovitije od mnogih koji se time bave.
Knjiga Odjeci u provaliji predstavlja zbirku aforizama koje su smislili ljudi iz Užičkog kraja. Koje su to specifičnosti ovdašnjeg humora?
- Užički satirični aforizam se naslanja na onaj osobeni, šeretski smisao za satiru i humor po kojem je erski mentalitet prepoznatljiv. O ovoj crti erskog duha sjajno pisao naš antropolog Jovan Cvijić. Kada Cvijić opisuje psihičke crte erskog varijeteta, on naglašava da se Ere odlikuju osobenim spojem «hrabrosti, duha i lukavstva». Kao posebno istaknuta crta erskog mentaliteta, po mišljenju našeg slavnog antropologa, ističe se «duhovna živost i sklonost za šalama i humorom». Ja bih još dodao da Ere ustvari naročito vole da "zezaju", sve i svakog, pa čak i sami sebe, i ta osobina im je omogućila da se posebno dobro pokažu u oblasti satirične književnosti.
Možete li nam nešto kratko reći o ljudima koji su zahvaljujući brzini uma i jezika završili u ovoj knjizi?
- U knjizi je zastupljeno 18 autora iz užičkog kraja. Obuhvaćeno je Užice, Požega, Bajina Bašta i Čajetina. Objedinieni su autori koji žive ili su živeli u tom kraju i koji su poreklom iz tog kraja. Posebno sam zadovoljan što su u knjizi po mnogima najbolji srpski aforističar Rade Jovanović, najbolji bosanski aforističar Bojan Bogdanović i najbolji crnogorski aforističar Dejan Tofčević. A sva trojica su Ere.
Satiričar Aleksandar Baljak je rekao da je aforizam dribling duha na malom prostoru. Dešava li se da preterate u driblingu?
- Meni je draža konstatacija da je aforizam ono što bi svako rekao da se setio. Tako da smo mi aforističari neka vrsta narodnih glasnogovornika, moderno rečeno portparola, i izgovaramo ono što mnogi misle. A izražavanje svog mišljenja je osnovna ljudska sloboda. Pa makar bilo i preterivanje. Sloboda je i pravo na preterivanje.
Izgleda da u Srbiji, za satiru, ne postoji loša vlast. Mislite da će tako biti i ubuduće?
- Satiričar je kritičar nepravilnosti u društvu i u okviru toga posebno je obavezan da kritikuje svaku lošu vlast i njene greške. Za sada je za satiričare u Srbiji posao zagarantovan.
Po zanimanju ste psihijatar, da li aforizmima ustvari lečite svoju dušu?
- Aforizmi su za mene način da iskažem neko svoje mišljenje i neku svoju kritiku. Čim to radim dugih 30 godina znači da mi je ta terapija prilično potrebna. Ali bio bih još zdraviji kad bi se kritikovane stvari popravljale i poboljšavale. Na žalost, kod nas promene idu jako teško. Ili što kaže aforizam: Ja verujem u promene. I redovno pijem lekove.
Bojan Savić za portal Zlatibor - Čudna i čarobna moć