Jovanka Jeftanović je Zlatiboru udahnula lepotu
Odazivajući se pozivu turističkih poslenika Zlatibora, u vreme kad se turistička privreda u ovom kraju nalazila pred kolapsom, došla je nakratko, da ukaže na greške i propuste, da pruži dragocene savete i odredi smernice daljeg razvoja planine... A ostala dve decenije. Na prvi pogled rodila se ogromna ljubav prema ovom planinskom dragulju, trajna i neraskidiva do te mere da je jednom prilikom, u trenucima iskrenosti i zanosa, otvorila dušu i poverila se svojim zlatiborskim prijateljima: „Kada umrem kremirajte me i pepeo rasturite po Zlatiboru”.
Jovanka Jeftanović, arhitekta, rođena je 1911. godine u Sarajevu u uglednoj i veoma imućnoj srpskoj porodici, jakih nacionalnih osećanja o čemu svedoči obilna finansijska pomoć organizaciji „Mlada Bosna” i drugim nacionalnim pokretima koji su programski bili opredeljeni za oslobođenje Bosne i Hercegovine od austrougarske okupacije. Nakon Sarajevskog atentata pojedini članovi porodice hapšeni su i saslušavani, proglašavani za saučesnike, što je bio razlog da se po završetku Velikog rata presele u Beograd, gde je Jovanka 1937. godine završila Arhitektonski fakultet. Prve godine rada provodi u „Birou Maksimović – Lazarević”, a zatim u Urbanističkom birou grada Beograda, Urbanističkom institutu, Urbanističkom zavodu Srbije, Projektnom birou „Srbija” i „Projektbirou”, sve do odlaska u penziju 1968. godine.
Vodice, Šainovci i Ribnica u viziji razvoja
Uz velike pohvale i priznanja, uradila je generalne urbanističke planove Krupnja, Kragujevca, Loznice, Obrenovca, Aranđelovca i mnoge javne objekte, svrstavajući se na taj način u red vrhunskih stručnjaka. Konačno su odgovorni ljudi u čajetinskoj opštinskoj vlasti i Upravi vazdušne banje Zlatibor shvatili da će nastavljanje poslovanja turističke privrede u nekada čuvenim i popularnim naseljima, koja su u posleratnom periodu pretvorena u obična sindikalna odmarališta i lečilišta Zavoda za socijalno osiguranje, brzo dovesti do kolapsa. Bili su spremni da izvedu korenite promene u ugostiteljstvu, kreditima izgrade modernije hotele i dozvole privatnu gradnju objekata za odmor. Za savetnike su angažovali priznate stručnjake arhitektu Jovanku Jeftanović i dr Dragoslava Zeka Smiljanića, vrsnog poznavaoca klimatologije Zlatibora, koji u proleće 1955. godine stižu na Partizanske Vode.
Omogućeno im je da obiđu sve lokacije i daju stručno mišljenje o daljem razvoju turističkih naselja. Svoja zapažanja izneli su na sednici Upravnog odbora Vazušne banje Zlatibor, održane 23. avgusta iste godine. Arhitekta Jeftanović obavestila je prisutne da je obišla sve zlatiborske terene i stekla utisak da su specifični i jedinstveni i da se na svim mogu graditi objekti i obrazovati turistička naselja. Ipak, kao najperspektivnije i najlepše označila je Vodice, Šainovce i Ribnicu. Upozorila je da se obavezno mora izvršiti razdvajanje sportsko-zabavnih centara, dečjih letovališta i turističkih destinacija od stacionara za plućne i druge bolesti.
Iznela je lično mišljenje da su pomenute lokacije perspektivnije i lepše od Partizanskih Voda i da će jedno od njih vremenom postati centralno turističko naselje. Kada je u pitanju tadašnji centar banje smatra da buduću gradnju treba usmeriti prema Palisadu, jer su tereni ravniji i osunčaniji od lokaliteta gde se odvijala predratna izgradnja, i obavezno podizati manje hotele, najviše do 50 ležaja.
Mišljenja je da Partizanske Vode treba da ostanu odmaralište i atraktivni centar, u Ribnici da se izgradi sportsko-turistički centar sa planinskim i vikend kućicama kao i kamp tereni, Vodice imaju uslova da se razviju u jedan od prvorazrednih centara, poput Bleda i sa jednim jezerom, dok bi se na Oku gradilo dečje odmaralište. U svom izlaganju dr Smiljanić je prisutne upoznao o svojim naučnim istraživanjima mnogih jugoslovenskih planina, naglasivši da Zlatibor spada u tri najzdravije i najlepše planine Evrope. U svemu se slaže sa zamislima arhitekte Jeftanović i podržava ih. Diskusije užičkih političara, najblaže rečeno, izazivaju mučnu situaciju. Predsednik užičkog SNO Milovan Đokanović ne dozvoljava nikakvu mogućnost sučeljavanja različitih mišljenja, bio je isključiv, tvrdeći da su Partizanske Vode najlepši predeo i najbolja lokacija na zlatiborskoj površi i da se one moraju razvijati kao jedino turističko naselje. Svoj stav je obrazlagao činjenicom da nema novčanih sredstava za otvaranje novih lokaliteta, ne shvatajući da se razgovara o dugoročnom planiranju.
Plan Zlatibora radila bez honorara
Predsednik užičke opštine Milan Jevtović svojom diskusijom prosto je doveo u nedoumicu prisutne članove odbora, ona čak nije bila u skladu sa tadašnjim političkim opredeljenjem. Rekao je: „Što se tiče bazedovaca, njima treba dati Smiljanske zakose, pa neka sami prave zgrade za sebe„. Pre samo deset godina konfiskacijom i nacionalizacijom na Kraljevoj Vodi i Palisadu trajno je oduzet najveći broj vila, dok je ostale privremeno koristila društvena zajednica, a sada savetuju bolesnim ljudima da kupuju placeve i zidaju letnjikovce.
Jovanki je tada bilo jasno da će o svemu odlučivati politika, a ne nauka i struka. Dogovor je ipak postignut. Ugovor o izradi generalnog urbanističkog plana Zlatibora zaključen je između „Projektbiroa” iz Beograda koji je zastupala arh. Jeftanović, dok je NO Sreza zlatiborskog zastupao Radovan Kostić, upravnik banje.
Uviđajući da se radi o izuzetnom stručnjaku nude joj veliki honorar da po potrebi dolazi na Zlatibor i vrši nadzor nadsprovođenjem plana. Odbila je honorar, tražila je samo automobilski prevoz od Beograda i natrag i samostalnost u radu. I ništa više. Gradnja privatnik objekata počela je pre donošenja plana razvoja 1961-1965. godine. Već krajem pedesetih godina, na besplatno dodeljenom građevinskom zemljištu veličine četiri ara i bez obaveze plaćanja bilo kakvih komunalnih taksi, počinjala je gradnja na Partizanskim Vodama i Palisadu. Interesovanje u prvih nekoliko godina bilo je dosta skromno. Kao prvi vlasnici vila za odmor i oporavak pominju se Beograđani Slobodan Saša Radosavljević, profesor beogradskog univerziteta, i inženjer Žarko Gordić.
Stotine skladnih vila i vikendica
Građevinsko zemljište ustupano je na korišćenje bez naknade sve do 1965. godine, uz obavezu da se objekti moraju izgraditi u roku od dve godine. Na osnovu ranije usvojenih koncepcija razvoja, arh. Jeftanović je uradila generalne urbanističke planove Partizanskih Voda i Palisada. Bez mogućnosti da bilo šta menjaju u planovima, lokacije je određivala stručna služba SO Čajetina, a ona vršila kontrolu, davala saglasnost i bila ovlašćena da vrši overu projekata. Potpisivala je samo projekte koji su se uklapali u unapred utvrđene vizije budućih naselja i ako su odgovarali ovdašnjem ambijentu.
U obzir su dolazile planinske kuće alpskog, tirolskog ili nordijskog tipa ili zlatiborska planinska kuća osavremenje na novim sadržajima. Jovanka je pažljivo birala lokacije, objekte suptilno uklapala u prirodni ambijent, strogo vodeći računa da ne rani prirodu, da ne poseče nijedan bor. Sa direktorom Katastarske uprave Milanom Pjanovićem obeležavala je gabarite objekata, trudeći se da budu što više izloženi suncu, da nikome ne zaklanjaju vidik, jer za ljude koji ovamo dolaze da se odmaraju i leče sa psihosomatskog stanovišta veoma je značajan vizuelni momenat. Za investitore to je bio zakon, morali su ispoštovati svaki detalj prilikom gradnje. Ovako je mogla raditi samo izuzetno stručna i odgovorna osoba, uz posedovanje ličnog morala i ljubavi prema Zlatiboru.
Volela je prirodne materijale, posebno drvo, i koristila ih ne samo za spoljne delove zgrada već i u opremanju enterijera. Osim što je svaki objekat obavezno prilagođavala prirodnoj sredini, koristila je i tradicionalna lokalna obeležja. Ti sitni detalji njenim prostorijama davali su poseban šarm i privlačnost, stvarali ambijent u kom se čovek osećao da je u Srbiji, a ne u Nemačkoj ili Americi.
Početkom sedamdesetih godina, tada je već bio završen i moderan hotel „Palisad”, novo turističko naselje zasijalo je punim sjajem. Par stotina skladnih vila i vikendica, raznih planinskih tipova, skladno uklopljenih u prirodni ambijent odavao je utisak sjajno odrađenog posla, pogotovo što je bilo sve novo. Tih godina štampa je bila izdašna u podeli broj nih epiteta, vrši poređenja sa čuvenim svetskim mondenskim letovalištima. U dnevnim listovima mogli su se pročitati samo pohvale i bobmasti epiteti poput: „Srpski Sent Moric”, „Naša Kortina”, „Zlatibor je u modi”...
Za Ugostiteljsko preduzeće „Sloga”iz Titovog Užica uradila je projekat prve faze novog hotela „Palisad”koji je završen 1965., depandansa 1967. i dala idejna rešenja za dve nove faze izgradnje ovog ugostiteljskog kompleksa A kategorije, dovršenog 1970. i 1971. godine. Velika neimarka je i na ovim objektima ostvarila izvanredna rešenja planinskih objekata na kojima je do punog izražaja došla arhitektonska estetika i lepota. Sa posebnim emocijama radila je enterijere, oblikovala holove, recepciju i dnevni boravak, stvarajući jedan prijatan kutak gde su gosti provodili najveći deo vremena u večernjim satima, pogotovo u zimskom periodu. Putovala je po Vojvodini i na raznim pijacama, rasprodajama, aukcijama, komisionim prodavnicama i gde god bi se ukazala prilika kupovala razne unikatne eksponate, arhaične detalje, stilske fotelje i drugi nameštaj, zidne i stone lampe i lustere, ulja Aralice, Kuna i Šumanovića... Nije imala poverenja u drugog, svojom rukom ih postavljala dajući prostorijama jednu prijatnu atmosferu i toplinu.
Podignut je hotelski kompleks dostojan planinske lepotice. Sa svih strana do lazile su pohvale, u štampi su se mogli pročitati brojni epiteti poput: „Obavezno sastajalište viđenih Beograđana”, „Jedinstveno mesto za turizam na visokoj nozi”, „Najidealnija vazdušna banja”... I knjiga utisaka punila se pohvalama oduševljenih gostiju. Ugostiteljski kompleks „Palisad” A kategorije, o kome su izrečene i ispisane laskave pohvale, brzo je postao ponos i simbol Zlatibora. Ovde su gosti dočekivani otvorenog srca, ukazivana im sva pažnja, zato su susreti iščekivani sa radošću, a rastanci uvek bili tužni. Zasluženo je hotel dobio tri „Zlatne pahuljice”, prvu već 1971. godine, kao najbolji planinski objekat od Triglava do Ohrida. Boravak u njemu smatran je prestižom i modom. Ovde su jugoslovenske i holivudske legende odsedale kada su snimale filmske spektakle, najlepše Jugoslovenke takmičile za lentu, fudbalske i košarkaške reprezentacije dolazile na visinske pripreme, stizali članoviu dinastije Karađorđević, tri puta za četiri godine odmarao se jugoslovenski predsednik Josip Broz...
Osim što je osmislila ugostiteljski kompleks „Palisad”, Jovanka je radila projekte hotelskog depandansa, restorana „Zlatni bor”na obali jezera, enterijere u hotelu „Lovac” na Vodicama, monumentalni spomenik streljanim partizanima na Šumatnom brdu 1961. godine, nove generalne urbanističke planove Partizanskih Voda i Palisada 1968... Bilo je potrebno samo petnaestak godina da na Zlatiboru izraste novo turističko naselje, da planina povratinekadašnji ugled i renome, da se na prostorima čitave države začuju brojne pohvale. Sve je veći broj ljudi željnih da postanu vlasnici objekata na najlepšoj srpskoj planini, iako su cene placeva svake godine duplirane. Nažalost, ima dosta i onih koji bi da grade mimo propisa i urbanističkog plana. Razni političari, direktori, viđeni drugovi, zaslužni borci, guraju se preko reda, neće na konkurs, traže da se uguraju između već izgrađenih vila. Mnogi bi pored samog hotela, nedaleko od jezera, ili u pošumku mladih borića. Politika vrši pritisak na lokalnu vlast, ovi na osobu koja je o svemu trebalo da odlučuje.
Poražena u borbi da spreči javašluk I tek što je bio uspostavljen red, nakon počinjenog javašluka u prvoj poratnoj deceniji sa nekoliko neplanski izgrađenih objekata, opet se priziva stihija. U početku Jovanka se borila, branila da se uništava delo koje je sa najvećom ljubavi stvarala, vodila rat da spreči javašluk, jer ako krene niko ga više neće zaustaviti. Kad je shvatila da je poražena, obratila se svojim mladim saradnicima Branku Ignjatoviću i Milošu Sekuliću: „Deco, ja odlazim, a vama neka je bog u pomoći„. Prijateljima se poverava: „Prodaću kuću i nikad više neću doći na Zlatibor„. Nažalost, održala je reč. Otišla je u Beograd i nikad se više nije vratila. Velika ljubav pretvara se u još veće razočaranje, ne u Zlatibor, već u svoje dugogodišnje saradnike.
Umrla je 1994. godine u Beogradu, tiho i dostojanstveno kako je proživela čitav život. Koleginica Jelica Stanković ispričala je tužnu priču: „Moja dugogodišnja direktorka živela je sama u stanu, porodicu nije imala. Često smo je posećivali, a kada je prestala da izlazi svakog dana smo je obilazili, kupovali sve što joj je bilo potrebno i hrabrili. Jednoga dana nije se javljala, telefon i zvonce su utihnuli. Sa policijom smo nasilno ušli u stan. Srce je stalo dok je lepo obučena i našminkana mirno sedela u fotelji. Testamentom je svima ostavila po neku stvar za uspomenu i amanet da je posle smrti kremiramo i pepeo prospemo po rozarijumu beogradskog novog groblja. Ispunjenju želje bilo je prisutno dvadesetak kolega, svi smo sa suzama posmatrali kako grobar ruže zasipa prahom naše drage koleginice”.
Mnogi njeni prijatelji zažalili su što pepeo nije rasut po zlatiborskim cvetnim poljima koje je bezgranično volela. Ulica Jovanke Jeftanović preseca naselje koje je sa toliko ljubavi stvarala.
Napisao: Milisav R. Đenić